Zápis předmětů ve STAGu
Jak si správně a včas zapsat předměty?
Nejprve je třeba na webu fakulty nebo ve STAGu najít harmonogram předzápisu a zkontrolovat všechny termíny. Předměty si lze zapsat dvěma způsoby: buď manuálně vybráním konkrétních rozvrhových akcí nebo pomocí kroužkového předzápisu. Při kroužkovém předzápisu systém studenta automaticky zapíše na jednu z rozvrhových akcí daného předmětu, přičemž je možné následně provést úpravy dle preferencí a dostupné kapacity. Při výběru rozvrhových akcí je důležité zapsat se tam, kde se nejméně překrývají s ostatními předměty.
Co dělat, když předmět není ve STAGu?
Pokud předmět ve STAGu není vidět, je možné jej zapsat pomocí manuálního vyhledání podle kódu. To platí zejména pro výběrové kurzy. Ty nemusí být v běžném výpisu automaticky zobrazeny. Pokud ani manuální vyhledání nepomůže, může být důvodem například to, že se předmět v daném akademickém roce nevyučuje nebo byl nahrazen jiným kurzem.
Jak zjistit, která katedra předmět vyučuje? Koho mám na daném pracovišti kontaktovat?
Každý předmět má svůj kód, například KI/P103 nebo KPRF/P126. Část před lomítkem označuje pracoviště, které za předmět zodpovídá, tedy jej vyučuje, rozvrhuje a zapisuje zápočty či zkoušky do STAGu. V případě problémů s předmětem je třeba kontaktovat tajemníka daného pracoviště nebo přímo vyučujícího. Kontakty jsou dostupné na webu dané katedry nebo na hlavní stránce UJEP.
Jaký je rozdíl mezi předmětem a rozvrhovou akcí?
Předmět je označen kódem, ale někdy je nutné jej v jednom semestru vyučovat vícekrát, například kvůli kapacitě. Tyto opakované varianty jednoho předmětu se nazývají rozvrhové akce (RA). Mohou se lišit časem, místností nebo vyučujícím. Rozvrhová akce může být cyklická, tedy konaná pravidelně (například každý sudý pátek), nebo jednorázová (například jednodenní exkurze).
Jaké jsou typy předmětů podle STAGu?
Ve STAGu se u předmětů uvádí statut předmětu označený písmeny A, B nebo C. Předměty typu A jsou povinné, typu B povinně volitelné a typu C výběrové. U výběrových předmětů musí student požádat katedru o jejich uznání, jinak se mu kredity nepočítají. V rámci jednotlivých statutů mohou být nastavena omezení kapacity předmětů.
Co dělat, když je kapacita předmětu naplněna?
Pokud je kapacita předmětu naplněna, obvykle ji nelze navyšovat na úkor jiných rozvrhových akcí. Pokud je v jiném čase volné místo, obsazené termíny zpravidla nenavyšují svou kapacitu, pokud k tomu není zvláštní důvod (například je-li vyšší kapacita učebny). V případě potřeby lze kontaktovat katedru a ověřit možnosti navýšení kapacity.
Mohu chodit na jiné cvičení, než mám zapsané?
Pokud se student nevešel do požadovaného cvičení, není možné navštěvovat jiné cvičení místo toho, které má zapsané. Vyučující, u něhož student není zapsán, mu nemůže udělit zápočet ani zkoušku. Je však možné po vzájemné dohodě s jiným studentem provést výměnu.
Co dělat, když se předmět, který mám absolvovat, už nevyučuje?
Pokud se předmět s daným kódem již nevyučuje, je potřeba jej přesto zapsat. Student musí vyhledat na stránkách katedry aktuální studijní plány a v nich najít informaci o tom, kterým předmětem byl původní předmět nahrazen. Student pak dochází na výuku nového předmětu, ale absolvovat musí stále ten s původním kódem. Bohužel kapacita v učebně pro něj nemusí být zajištěna. Pokud předmět nejde zapsat, je nutné kontaktovat katedru.
Co dělat, když předmět nejde zapsat?
Tento problém může mít několik příčin. Pokud se vyskytne, je nutné co nejdříve kontaktovat katedru na příslušném e-mailu.
Jak najít učebnu?
Učebny jsou ve STAGu označeny kódem budovy a číslem místnosti, například CN-141. Učebny v budovách jsou číslovány, přičemž první číslice většinou označuje patro. V případě nejasností je možné se zeptat na vrátnici příslušné budovy. Kódy učeben s písmeny na konci, například 326k nebo 141ka, jsou pouze virtuální a odpovídají učebně bez písmen.
Hlavní označení budov:
- CA – České mládeže 8, velká aula, Ústí nad Labem
- CN – České mládeže 8, budova B, Ústí nad Labem
- CP – Kampus budova CPTO, Pasteurova 15, Ústí nad Labem
- CS – České mládeže 8, budova A, Ústí nad Labem
- CT – České mládeže 8, tělocvična, Ústí nad Labem
- CZ – České mládeže 2, Základní škola, Ústí nad Labem
- HO – Hoření 13, PF, Ústí nad Labem
- LT – Litvínov, Schola Humanitas
- MF – Kampus budova MFC, Pasteurova 1, Ústí nad Labem
- PS – Průmyslová škola, České Mládeže