Hlavním posláním katedry informatiky Přírodovědecké fakulty UJEP je posilovat konkurenceschopnost Ústeckého kraje v oblasti nejmodernějších informačních technologií, a to jak výchovou nové generace IT odborníků a učitelů informatiky, tak aktivní spoluprací s klíčovými firmami v regionu a jeho okolí.
Katedra informatiky zahrnuje dvě oddělení:
Výuková činnost katedry je zaměřena na zajištění praktické přípravy IT odborníků v bakalářských a od roku 2021 nově také navazujících magisterských studijních programech.
- Aplikovaná informatika: profesně zaměřený bakalářský a navazující magisterský studijní program (v obou případech jak v prezenční, tak v kombinované formě studia)
- Dvouoborová příprava učitelů: bakalářský studijní program Informatika pro vzdělávání a na něj navazující magisterský studijní program Učitelství informatiky pro střední školy (v obou případech jak v prezenční, tak v kombinované formě studia)
Katedra informatiky se podílí i na výuce informatických disciplín ve studijních programech ostatních kateder Přírodovědecké fakulty a jiných fakult UJEP.
Do výukové činnosti katedry informatiky se významně zapojují odborníci z praxe, a to včetně vedení odborných praxí, semestrálních projektů či závěrečných prací.
Výuka probíhá v nových a dobře vybavených počítačových učebnách a laboratořích v budově Centra přírodovědných a technických oborů.
Výzkumná činnost katedry informatiky je zaměřena na oblast datové vědy a modelování, resp. simulace systémů se zaměřením na strojové učení, jmenovitě například:
- zpracování obchodních a biologických dat pomocí metod umělé inteligence
- aplikace paralelních a distribuovaných výpočtů pro simulace kompozitních materiálů na mikroskopické úrovni
- aplikace metod výpočetní geometrie pro detekci fázových rozhraní
- využití Petriho sítí pro simulaci radiobiologických procesů v lékařství a biologii
- aplikace computational fluid dynamics pro simulaci pohybu chodců
Důležitým výstupem vědecké činnosti je i spolupráce s firemní sférou v podobě smluvního výzkumu, zaměřeného například na návrh softwaru pro spolupráci s autonomními systémy a cloudovými službami umělé inteligence, respektive testování bezpečnosti IT infrastruktury.